Projekt wózka samojezdnego

Projekt wózka samojezdnego

Wizją projektu był wózek samojezdny, który miał za zadanie rozwozić towar/paczki w magazynie. Projekt miał zautomatyzować magazynowanie. Widok wielu wózków w jednej hali komunikujących się między sobą robi wrażenie.

Wózek samodzielnie porusza się po pomieszczeniu za pomocą użytych czujników ultradźwiękowych, które badają odległość do zbliżających się przeszkód. Całym sercem naszego pojazdu jest mikrokontroler Arduino. Pojazd przemieszcza się za pomocą serwomechanizmów.

Konstrukcję naszego robota wydrukowaliśmy za pomocą drukarki 3D z plastiku zwanego PLA. W rozbudowie chcemy rozwinąć nasz projekt o kamerę szerokokątną, dzięki której będziemy mieli podgląd z pokładu naszego robota. Dzięki temu podglądowi będziemy mogli „zwiedzać” teren bez ruszania się z miejsca.

Robot już teraz posiada opcje sterowania automatycznego jak i zdalnego. Sterowanie odbywa się za pomocą strony internetowej, która może być uruchomiona na smartfonie bądź innym urządzeniu posiadającym wifi.

Jeżeli w przyszłości będziemy widzieć to co nasz robot to chcemy zamontować tam także ramie robotyczne, aby mieć możliwość łapania i przewożenia przedmiotów. Z racji, że początkowa koncepcja powoli przeobraża się w wózek inspekcyjny możemy pokusić się , np. o sprawdzanie podwozia samochodów osobowych i w razie potrzeby wymontowania niebezpiecznych urządzeń znajdujących się pod podwoziem. W tym celu posłużymy się ramieniem zdalnie sterowanym.